Vladimíra Štěpánková

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Editorial 4 / 2013

Milí čtenáři, letošní podzim se jen tak nechce vzdát a předat vládu paní Zimě, která již určitě čeká připravená za dveřmi. Ani svatý Martin nám sněhovou nadílku nepřinesl, ale hlavně, že byla svatomartinská husa a mladé vínko…. Příroda se těší na zimní spánek a my na voňavé adventy a bílé Vánoce. Někteří z nás se těší na zimní sporty, někdo na termály či na Kanáry nebo na Rally Dakar.

Otisovo parní rypadlo - první bagr na světě

Když pohlédneme na vývoj lidstva od počátku věků, zjistíme, že si člověk přizpůsobuje svět k obrazu svému. Stopy používání primitivních rypadel zaznamenali historici již ve starověkém Egyptě. První dochované výkresy rypadel pocházejí ale až z 16. století. Tato rypadla byla poháněna lidskou silou, většinou plavala po vodě a sloužila pro hloubení koryt řek.

Čtyřnápravový stavební sklápěč TATRA PHOENIX v kamenolomu Zbraslav

Zástupce nejmodernější modelové řady těžkých nákladních vozidel Tatra Kopřivnice, čtyřnápravový stavební sklápěč TATRA PHOENIX pracuje spolehlivě od února letošního roku v kamenolomu Zbraslav. Jak jsou s novou Tatrou Phoenix spokojeni a jaké s ní mají zkušenosti jsme zeptali zástupce vedoucího lomu Bc. Libora Stejskala.

Doosan Demo Days v lomu Bělice

Poslední červnový a první červencový týden patřily již tradičně těžkým strojů Doosan, které se letos potřetí představily na „Dnech těžké techniky“ tentokrát v kamenolomu Bělice, patřící společnosti Kámen Zbraslav. Předváděcí akci pořádala společnost Bobcat CZ, která tuto značku v České republice zastupuje. Určeny byly pro celou evropskou dealerskou síť Doosan a stávajících a potenciálních zákazníků z celé Evropy.

Za Terexem a whisky jedině do Skotska

Naše redakce přijala s radostí pozvání od firmy Austro Baumaschinen k návštěvě výrobního závodu TEREX v Motherwellu ve Skotsku, a to společně se zákazníky a obchodními zástupci této firmy, která je výhradním zástupcem pro prodej demprů v České republice.

A to jsme ještě netušili, jak nás osloví prohlídka překrásného starobylého Edinburghu a návštěva voňavého a milého muzea whisky The Scotch Whisky Experience, vedená i v českém jazyce.

Editorial 3 / 2013

Mílí čtenáři, čas zralých jahod a malin, dovolených a letních radovánek, je za námi. Zato houbová sezona je v plném proudu a krásné babí léto před námi. Všichni houbaři mi dají za pravdu, že v lese je nejen krásně, ale radost z nalezeného hříbku či křemenáče je nesmírná.

Konference „VYUŽÍVÁNÍ ZDROJŮ NEROSTNÝCH SUROVIN“

V dubnu proběhl v Mostě již 4. ročník Konference „Využívání zdrojů nerostných surovin“. Organizován byl stejně jako předešlé ročníky českým kamenickým klastrem Czech Stone Cluster, družstvo, pod záštitou rektora VŠB-TU Ostrava - prof. Ing. Iva Vondráka, CSc., děkana HGF VŠB-TU Ostrava - prof. Ing. Vladimíra Slivky, CSc.,dr.h.c., předsedy Českého báňského úřadu - Ing. Iva Pěgřímka, proděkana LDF Mendelovy univerzity v Brně – prof. Ing. Klementa Rejška, CSc. a ve spolupráci s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava, Technickou univerzitou v Košicích, Fakultou BERG, Politechnikou Śląska Gliwice, Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a Hornickou společností podkrušnohorské oblasti v Mostě. Strategickým partnerem konference byly Severočeské doly a.s. Chomutov.

Vrtací soupravy TAMROCK v rukou profesionálů

Firma Josef Janeček - Vrtací práce z Roztok u Křivoklátu je firmou profesionálů v oboru vrtacích prací. O rozhovor jsme požádali majitele firmy Josefa Janečka, který v oboru vrtacích prací působí bezmála 20 let. Společně se synem Josef Janečkem ml. a dalšími spolupracovníky provádějí vrtací práce po celé České republice.

Back to top